Корисні технічні рішення та функціональні особливості кшм, специфіка роботи пневмоболгарок. Просто цікавості та короткий огляд брендів. Про це поговоримо тут у продовженні теми про вибір кшм.

Особливості конструкції кшм

Враховуючи, що швидше за все ви гуглили саме "болгарку", а не "кшм" і в магазинних каталогах найчастіше зустрічається ця народна назва, в інших країнах вас не зрозуміють, якщо ви захочете поговорити про болгарки, в контексті електроінструментів. Назва ця дуже локальна і можна сказати історична. Перші болгарки були розроблені в Німеччині, звідки поширилися світом. Якби перші кшм до нас потрапили не з Болгарії, то називалися б енгл/корнер гриндер або вірменка-латвійка-естонка… :). Але трапилося як трапилося і формулювання болгарка інструмент мається на увазі у всіх можливих джерелах. Правильно це чи ні вже вирішувати не нам.
Але повернемось до більш корисної інформації.
Машина кутошліфувальна кшм болгарка відрізняється від інших шліфувальних машин розташуванням робочого шпинделя. Його положення під 90 градусів щодо осі корпусу дозволяє встановлювати дуже різне оснащення, відповідно використовувати його для широкого спектра робіт - від різання до полірування. Станом на сьогодні модельні ряди виробників розроблені з акцентом на клас та особливості завдань. Оптимальна болгарка для обробки бетону відрізнятиметься від середньої відрізної моделі по металу. Камінь і пластик вимагають абсолютно різних потужностей, а можливість використання оснащення прямо залежить від розмірів та особливостей шпинделя - основного робочого елемента, який передає енергію зусилля та швидкості на відрізний диск або полірувальну чашу, наприклад.

Купити болгарку метабо, болгарка макіта оригінал

Типи робіт

Шліфмашина кшм, напевно, найуніверсальніший електроінструмент і простий у своєму принципі роботи, в ньому не знайдете складної класифікації. Акценти встановлюють потужність, клас захисту та додатковий функціонал, необхідний для безпеки та розширення технічних можливостей. Тому ми зупинимося на специфіці робочих завдань.

Відрізні роботи

Раніше ми говорили про те, що болгаркою можна різати дерево (читайте тут посилання), але під цим маємо на увазі дерев'яні плити: ДВП, ДСП, МДФ та інші. А також різної міцності однорідні дошки завтовшки до 4 см. Для розпилювання колоди болгарка не призначена. Пилити нею цільну деревину небезпечне заняття і для інструменту, і для його оператора.

Оброблювані матеріали:

  • Чорні метали: залізо та його сплави: сталі, чавуни та інші
  • Кольорові метали: алюміній, бронза, цинк, свинець, олово та ін.
  • Бетон та його різновиди: залізобетон, газобетон
  • Різні типи цегли
  • Камені різної твердості: граніт, мармур, вапняк, пісковик
  • Кераміка/кахель
  • Пластики
  • Та навіть скло/скловолокно.

Слідкуйте за сумісністю допустимих швидкостей розкручування диска та вашого інструменту для отримання найвищої якості кінцевого результату.

Шліфувальні роботи

У контексті шліфування болгарка дуже гнучкий інструмент, без будь-яких обмежень сумісності з матеріалами. Єдине, що потрібно розуміти, це зручність застосування конкретної моделі. Велику болгарку з вагою кілька кілограмів вам просто буде незручно тримати в руках і тим більше використовувати на фігурних поверхнях маленьких площ. Тому універсальним рішенням стане болгарка метабо 125 з регулюванням обертів або болгарка макіта 125 з регулюванням обертів. На регулюванні ми наголосили не просто так. Без регулювання теоретично можна здійснювати грубі обдирні роботи з видалення товстого багаторічного шару іржі з металів або для створення глибоких текстурних рельєфів на дереві. З цим вам допоможуть впоратися спеціальні диски для обдирки, які розроблені з урахуванням специфіки матеріалу. Але рекомендувати болгарку, створену тільки для різання металів на одній швидкості для таких робіт ми не посміємо, тому що дуже серйозний розгін машини може повністю зіпсувати матеріал.
Обдирними можуть бути не тільки диски, але і чаші зі щітками. Логічно, що їх потрібно підбирати під тип шпинделя кшм.

Шліфувальні диски відрізняються типами:

  • Нейлонові гнучкі
  • Коралові
  • Черепашки (з шаром алмазного напилення)
  • Торцеві пелюсткові

Більше про них розповімо надалі, оскільки ця тема заслуговує на окремий детальний розгляд. 

Болгарка метабо з регулюванням обертів, Купити болгарку макіта 125 з регулюванням обертів

Полірувальні роботи

Для філігранного полірування краще використовувати спеціальні полірувальні машини, а не кшм. Але, якщо ваша болгарка може налаштовуватися під швидкість не більше 3-4 тисяч обертів за хвилину і менше, й вона має можливість працювати з вологими поверхнями, то можна пробувати. Тут все залежить від матеріалу. Наприклад, епоксидну смолу розплавити температурою швидкості простіше простого. А ось відполірувати кузов автомобіля може і звичайна кшм, знову ж таки з тонким налаштуванням обертів. Якість полірування також залежить від матеріалу полірувальної оснастки. Швидше за все під болгарку ви знайдете повстяне коло, тому що поролонові та вовняні кріпляться на робочу поверхню затискачами або липучками, без отвору під болгарковий шпиндель. Якщо коротко, то болгарка впорається з грубим поліруванням невибагливих матеріалів типу металу, але фінішне полірування вам доведеться робити або вручну або спеціальним окремим інструментом, створеним тільки для полірування та шліфування.

Пневматичні болгарки

Пневматична кшм по можливостях рівнозначна мережевій або акумуляторній, але принцип роботи її зовсім інший і про такі інструменти краще говорити окремо.
Пневмоболгарка не залежить від електрики, потужність її роботи розраховується силою тиску, а продуктивність відображається повітряними літрами на хвилину (л/хв). Підключається до компресора, який для неї є джерелом живлення.
Диски до таких болгарок підходять стандартні. Але для того, щоб правильно підібрати інструмент у такій болгарці потрібно враховувати:

  • Тип з'єднання
  • Внутрішній діаметр шланга
  • Діаметр повітряного штуцера

Ці параметри відповідають за сумісність конкретної моделі болгарки із роз'ємами на компресорі.
Серед переваг варто відзначити можливість роботи цього інструменту у вологому середовищі та умовах, що потребують підвищеної безпеки. Пневматична болгарка вам ніколи не заіскрить й обслуговується дещо простіше за стандартні моделі.
Сенс купувати такий інструмент є лише, якщо ви плануєте організовувати всю роботу майстерні навколо компресорів. Тоді ви можете живити болгарки, шурупокрути, фарбопульти тощо повітрям.
Чи є в цьому сенс вам видніше. Ми подібні практики спостерігали й в окремих випадках таке рішення може бути більш вигідним та практичним. Особливо в умовах СТО.

Купити маленьку болгарку

Можна зустріти екстравагантні екземпляри з діаметром диска 70 мм.
Такі міні болгарки можна купити для заміни гравера і роботи в екстремально обмежених умовах.
Основна особливість такої машинки - це здатність набирати значні оберти - 19-20 тисяч за хвилину. Внаслідок такого розгону, вона добре працює з металом, арматурою та тонкими профілями. Потрібно розуміти, що можливості тут обмежені розміром диска. Стане в пригоді така кшм для дому та професійних робіт зі складними конструкціями.
Якщо ж вам потрібно купити малу болгарку, але з диском ближче до стандартного, то відмінним вибором стануть кшм діаметром 115 мм. Компактні маневрові, стійкістю не поступаються стандартним 125-міліметровим інструментам. При цьому оберти їх також дуже високі. Знайти та купити маленьку болгарку з регулятором обертів у цьому сегменті проблемою не буде. Їхній функціонал аналогічний ходовим моделям.

Міні болгарки

Купити велику болгарку

На відміну від міні моделей, більші агрегати не похваляться високими обертами. Вони повільні, але потужні, тому ідеально справляються з бетоном і різного типу каменем. Тому для будівельних робіт ми радимо купити болгарку макіта 230 або кшм метабо 230 мм диском. До речі 230-ті моделі це поки що максимум, доступний на ринку, з більшим діаметром вже йдуть штроборізи, про які детально поговоримо окремо, оскільки це спеціалізований тип інструменту, хоч візуально дуже схожий на болгарку.
Тому радимо купити потужну болгарку Metabo WE 24-230 MVT або кшм makita ga9020sf. Обидві якісно конкурують між собою добре розширеним функціоналом.
 

Болгарка макіта 230Купити болгарку метабо 230

Трохи про характеристики

Купити якісну болгарку вам допоможе розуміння розширеного функціонала професійних кшм. Крім регулювання обертів варто звертати увагу на інші характеристики, які здатні покращити користувальницький досвід та продовжити життя вашому інструменту.

  • Плавний запуск. У момент увімкнення пристрою відбувається різкий стрибок від стану спокою до повної його продуктивності, що механічно впливає на двигун та інші компоненти. Плавний пуск розганяє двигун поступово, з наростанням обертів, захищаючи інструмент від впливу стрибків стартового навантаження. При цьому наявність плавного пуску не впливає на працездатність болгарки. А ось на її зносостійкості навіть дуже відображається. Ця характеристика найчастіше зустрічається на великих машинках, з потужним двигуном.

кшм макіта з плавним пуском,кшм метабо

  • Підтримка постійної кількості обертів під навантаженням. Не існує двигуна, який би сам по собі постійно тримав однакові оберти, якщо ми говоримо про кшм. Їхнє коливання залежить від оброблюваного матеріалу, від сили натискання інструменту на нього, від типу робіт і так далі. Стабілізація обертів розв'язує цю проблему, що дуже доречно під час виконання “силових” завдань. Незалежно від ситуації ви отримаєте гарантовану стабільність, яка і інструмент захистить від перевантажень і про цілісність матеріалу подбає. Корисний функціонал для різноманітних інтенсивних робіт.
  • Гальмо двигуна. У момент вимкнення інструменту він інерційно крутить шпиндель ще кілька секунд. Тобто вам потрібно потримати його в руках і дочекатися повної зупинки руху. З гальмом двигуна чекати зупинки не потрібно, воно миттєво та дбайливо зупиняє обертання. Це суттєво збільшує безпеку використання болгарки.
  • Антивібраційна система. Будь-який інструмент під час своєї роботи вібрує, що впливає на стан його внутрішніх компонентів та здоров'я оператора. Неконтрольовані вібрації можуть вплинути на якість результату роботи. Система гасіння вібрацій розв'язує цю проблему, забезпечуючи плавну роботу кшм. Реалізовано її через відведення вібрацій спеціальними антивібраційними ручками спільно зі специфічними конструктивними змінами в механізмі. Особливо до речі вона у великих кшм, які працюють зі складними навантаженнями.
  • Захист від повторного запуску. Стосується він мережевих моделей і говорить насамперед про практичність та комфорт використання болгарки. У момент перерви живлення мережі через банальне відключення світла, наприклад, ви можете просто залишити інструмент і піти не переживаючи, що в момент відновлення живлення інструмент запуститься.